Korea Ever-Power · Guide til valg af motor

Sådan vælger du den rigtige elmotor
til din ansøgning

At vælge den forkerte motor er en af ​​de mest almindelige og dyre fejl i industrielt maskindesign. Denne motorvalgsguide gennemgår alle kriterier, der betyder noget - belastningstype, driftscyklus, effektivitetsklasse, kapslingsgrad, montering og hastighedskontrol - så du når frem til den rigtige specifikation første gang.

Analyse af belastningsmoment
Driftscyklus S1–S9
IE2 / IE3 / IE4
IP44 – IP69K
VFD-kompatibilitet

Trin 1
Definer belastningen
Trin 2
Beregn effekt
Trin 3
Vælg hastighed
Trin 4
Beskyttelse mod valg
Trin 5
Bekræft effektivitet

Vejledning til valg af elektrisk motor til industrielle anvendelser Korea Ever-Power Y2-serie motorer

Korea Ever-Power Y2-serie motorer — korrekt motorvalg bestemmer energiomkostninger, pålidelighed og vedligeholdelseshyppighed over en levetid på 20 til 30 år.

1. Forståelse af lasttype

Det første trin i enhver motorudvælgelsesproces er at karakterisere den drevne belastning. Dette definerer kravene til moment og hastighed på tværs af hele driftsområdet, hvilket igen bestemmer den nødvendige motortype, effekt, poltal og om en frekvensomformer eller gearkasse er nødvendig. Der er tre grundlæggende belastningskategorier.

Konstante momentbelastninger

Momentet forbliver nogenlunde konstant uanset hastigheden. Den nødvendige motoreffekt stiger derfor proportionalt med hastigheden. Eksempler: transportbånd, fortrængningspumper, kompressorer, blandere og hejseværker. Motoren skal dimensioneres til at yde tilstrækkeligt moment ved den laveste driftshastighed, også under start under fuld belastning.

P = T × n ÷ 9550 (hvor T er konstant, P varierer med hastighed n)
Variable momentbelastninger (centrifugal)

Momentet stiger med kvadratet af hastigheden; effekten stiger med kubikhastigheden. Eksempler: centrifugalpumper, ventilatorer og blæsere. Ved 50 procent af nominel hastighed kræver belastningen kun 25 procent af nominel moment og 12,5 procent af nominel effekt. Denne egenskab gør variable momentbelastninger ideelle til VFD-hastighedsstyring, hvor store energibesparelser kan opnås ved reducerede flowkrav.

P ∝ n³ — reduktion af hastigheden med 20% reducerer strømforbruget med næsten 50%
Konstante strømbelastninger

Effekten forbliver konstant, mens drejningsmomentet falder, når hastigheden stiger. Eksempler: metalbearbejdningsmaskiner (spindeldrev), viklingsmaskiner og nogle valseværksdrev. Motorvalg til konstante effektbelastninger skal sikre, at motoren kan yde fuld nominel effekt ved den højeste krævede hastighed og tilstrækkeligt drejningsmoment til skære- eller viklingskraft ved den laveste hastighed i driftsområdet.

T = 9550 × P ÷ n — momentet falder, når hastigheden stiger ved konstant effekt

Ved først at identificere belastningstypen forhindres den mest almindelige fejl ved motoroverdimensionering: at vælge en motor, der er dimensioneret til startmoment på en centrifugalbelastning, der kun kræver 12,5 procent af det nominelle moment ved halv hastighed. En overdimensioneret motor kører med lav effektfaktor og reduceret effektivitet i det meste af sit driftsområde, hvilket øger både energiomkostninger og reaktive effektladninger.

2. Beregning af motoreffekt

Når belastningens drejningsmoment-hastighedskarakteristik er kendt, kan den nødvendige motorakseleffekt beregnes. Den nødvendige effekt skal være tilstrækkelig til den værst tænkelige driftstilstand - typisk maksimal belastning ved maksimal hastighed - med en driftsfaktor anvendt for startforhold og belastningsvariationer.

Reference til effektberegning
Fra drejningsmoment og hastighed:
P (kW) = T (N·m) × n (rpm) ÷ 9550
Fra flow og tryk (pumper):
P (kW) = Q (m³/s) × Δp (Pa) ÷ (1000 × η)
Anbefalet motoreffekt:
P-motor = P-belastning × Servicefaktor ÷ η-drivlinje
Anvendelse Startende servicefaktor Løbende servicefaktor Noter
Centrifugalpumpe / ventilator 1.0 1,0–1,15 Lavt startmoment; størrelse til maksimalt driftspunkt
Båndtransportør (belastet start) 1.5 1,15–1,25 Høj inerti eller belastet start kræver startmomentmargen
Skruekompressor 1,5–2,0 1.25 Mulighed for ubelastet start; brug softstarter eller stjerne-trekantstarter
Omrører / mixer 2,0–2,5 1,25–1,5 Højviskositetsbatchstart er den værst tænkelige situation
Hejseværk / kran 2,0–3,0 1.5 Start under fuld ophængt last; brug bremsemotor

Efter beregning af den nødvendige motoreffekt rundes op til den næste standard IEC-effektklassificering i serien (0,18, 0,25, 0,37, 0,55, 0,75, 1,1, 1,5, 2,2, 3,0, 4,0, 5,5, 7,5, 11, 15, 18,5, 22, 30, 37, 45, 55, 75, 90, 110, 132, 160, 200 kW). Undgå at vælge en motor med mere end én standardstørrelse over det beregnede krav, da dette øger kapitalomkostningerne og reducerer dellasteffektiviteten og effektfaktoren.

3. Hastighed, poler og gearing

Motorhastigheden i omdrejninger pr. minut bestemmes af antallet af magnetiske poler og forsyningsfrekvensen. Ved 50 Hz producerer de fire standardpolkonfigurationer disse synkrone hastigheder og omtrentlige fuldlasthastigheder:

2,900
omdrejninger i minuttet (2-polet)
Højhastighedsventilatorer, centrifugalpumper, turboblæsere. Højeste specifikke ydelse pr. rammestørrelse.
1,450
omdrejninger i minuttet (4-polet)
Mest almindelige. Pumper, kompressorer, transportbånd, værktøjsmaskiner. Bedste forhold mellem virkningsgrad og moment.
960
omdrejninger i minuttet (6-polet)
Omrørere, store ventilatorer, langsomme transportbånd. Højere drejningsmoment reducerer kravet til gearkasseudveksling.
720
omdrejninger i minuttet (8-polet)
Meget langsomme belastninger, store omrørere, ovndrev. Maksimalt drejningsmoment pr. kW; laveste støj.

Når den krævede udgangshastighed ikke matcher en standard motorhastighed, bruges en gearkasse til at reducere (eller lejlighedsvis øge) forholdet mellem motor og last. Det krævede gearforhold er simpelthen motorhastigheden divideret med den krævede udgangshastighed. For eksempel har et transportbånd, der kræver 28 o/min fra en 4-polet motor ved 1.450 o/min, brug for et gearforhold på cirka 52:1. Dette ville typisk opnås med et snekkegear til moderate momenter eller et spiralgear til kontinuerlig tung belastning ved høj effekt.

Valgtip: Når den nødvendige udgangshastighed er mellem 50 og 300 o/min, skal den samlede pris for en 4-polet motor med en totrins gearkasse sammenlignes med en 6-polet eller 8-polet motor med en et-trins gearkasse. Sidstnævnte mulighed reducerer ofte drivlinjens kompleksitet, vedligeholdelsespunkter og de samlede installationsomkostninger for omrører- og transportbåndsapplikationer. Korea Ever-Powers gearmotorkombinationer Dæk alle fire polkonfigurationer matchet med snekke-, spiral- og konisk-spiralformede reduktionsgear.

4. Driftscyklus og servicefaktor

IEC 60034-1 definerer ni standard driftstyper (S1 til S9), der beskriver, hvordan en motors belastnings- og hvileperioder veksler over tid. Driftscyklussen bestemmer den termiske belastning af motoren og påvirker direkte den nødvendige effekt.

S1
Kontinuerlig driftstid

Motoren kører kontinuerligt ved konstant belastning i tilstrækkelig lang tid til at nå termisk ligevægt. Den mest almindelige driftstype — pumper, ventilatorer, kompressorer, transportbånd. Motoren er klassificeret til kontinuerlig drift ved den nominelle effekt.

S2
Korttidstjeneste

Motoren kører ved konstant belastning i en kort, defineret periode (10, 30, 60 eller 90 minutter) og stopper derefter længe nok til fuld afkøling til omgivelsestemperatur. Ventil- og sluseportaktuatorer, intermitterende værktøjsmaskiner. Korttidsmotorer kan klassificeres over S1 kontinuerlig effekt i deres definerede driftsperiode.

S3
Periodisk tjenesteperiode

Motoren skifter mellem belastning og hvileperioder i en fast cyklus og når aldrig termisk ligevægt i nogen af ​​faserne. Cyklisk driftsfaktor (CDF) er forholdet mellem tændt tid og samlet cyklustid. Pakkemaskiner, presser og elevatordrev kører ofte på S3-drift med en CDF på 25 til 60 procent.

S4–S8
Start, bremsning og hastighedsvarierende opgaver

S4 omfatter den termiske effekt af start. S5 omfatter bremsecyklusser. S6 dækker kontinuerlig drift med intermitterende overbelastninger. S7 og S8 dækker motorbremsning og hastighedsændringer. Disse driftstyper er relevante for kran-, hejse- og valseværksapplikationer, hvor hyppige accelerations-decelerationscyklusser påfører motorviklingen yderligere termisk belastning.

5. Driftsmiljø og IP-klasse

Installationsmiljøet bestemmer den krævede IP-kapslingsklasse, isoleringsklasse og i nogle tilfælde motorens konstruktionsmateriale. En motor installeret i et rent, tørt indendørsmiljø kan bruge IP44. Den samme motor i et udendørs område på en kemisk fabrik, der er udsat for regn og støv, kræver IP55 eller IP65. Fødevareforarbejdningslinjer, der udsættes for daglig højtryksrensning med kaustisk ætsning, kræver IP69K med konstruktion i rustfrit stål.

For klassificerede eksplosionsfarlige områder, der indeholder brandfarlige gasser eller brændbart støv, er standardmotorer ikke tilladt uanset IP-klassificering. Certificerede eksplosionssikre motorer (Ex d IIB T4 for gasområder i zone 1 eller Ex t IIIB for støvområder i zone 21) er obligatoriske. Korea Ever-Powers YB2-seriens eksplosionssikre motorer Dæk gasområder i Zone 1 og Zone 2 fra 0,55 til 200 kW i alle firepolede konfigurationer.

Vejledning til miljø-IP-klasse
Miljø Min. IP-adresse
Rengør indendørs, tørt IP44
Generel industri, støvet IP54
Udendørs eller vandstråler IP55
Afvaskningsområder IP65
Opvask af fødevarer/farmaceutiske produkter IP69K
Område med farlig gas (zone 1) Eks. d IIB

6. Valgmatrix for motortype

Når belastningstype, effekt, hastighed, driftscyklus og miljø er defineret, kan motortypen vælges. Denne matrix matcher de mest almindelige applikationskrav med den relevante motorserie fra Korea Ever-Power.

Krav Korea Ever-Power-serien Nøglefunktion
Standard S1 kontinuerlig drift, ren indendørs Y2-serien IE3, IP54, 0,18–200 kW, alle 4-polede konfigurationer
Variabel hastighed med VFD YVF2-serien IC416 ekstern blæser, klasse H, PTC-termistorer, 0,75–200 kW
To faste hastigheder nødvendige (ingen VFD) YD-serien Dahlander / separat vikling, 4/2P til 12/6P polkombinationer
Lastholdende / positioneringspligt Y2EJ-serien Integreret fjederpåvirket DC-bremse, stoptid < 0,1–0,4 s
Farligt område Zone 1 / Zone 2 YB2-serien Ex d IIB T4, IP55, 0,55–200 kW, IECEx/ATEX-certificeret
IP69K daglig afvaskning (fødevarer/farmaceutiske produkter) BXG-serien 316L rustfrit stål, IP69K, FDA-tætninger, Ra 0,8 um, Klasse H
Lille effekt (< 1 kW), aluminiumsramme YS-serien 25 W–750 W, aluminiumsramme, IP44, mulighed for kondensatorstart

Fuldstændige produktspecifikationer, modeltabeller og applikationsvejledninger for hver serie findes i produktsektion for trefaset motor.

7. Effektivitetsklasse og livscyklusomkostninger

For de fleste industrimotorer overstiger energiomkostningerne over en 10-årig levetid langt den oprindelige købspris. En 22 kW motor købt for 600 USD vil forbruge cirka 480.000 kWh over 10 år ved fuld belastning (4.800 timer om året). Med en pris på 0,12 USD/kWh svarer dette til 57.600 USD i elomkostninger – 96 gange motorens købspris. En forbedring af effektiviteten fra IE2 (90,9%) til IE3 (91,6%) ved 22 kW sparer cirka 410 kWh om året pr. motor eller 4.100 kWh og 492 USD over 10 år ved 0,12 USD/kWh.

10 års samlede ejeromkostninger — 22 kW motor, 4.800 t/år, 0,12 USD/kWh
IE2-motor (90,9%-eff.)
~57.890 USD
Kun energiomkostninger; motoromkostninger ~500 USD
IE3-motor (91,6%-eff.)
~57.398 USD
Motorpris ~700 USD; sparer 492 USD i energi
Nettobesparelse (IE3 vs. IE2)
+290 USD
Efter at have genvundet den højere IE3-købspris på 4 år

For faciliteter med store motorpopulationer kan den akkumulerede energibesparelse ved opgradering fra IE2 til IE3 på tværs af 50 til 100 motorer repræsentere en betydelig årlig reduktion af driftsomkostningerne. EU-forordning 2019/1781 kræver IE3 som minimumseffektivitetsklasse for motorer fra 0,75 til 200 kW på det europæiske marked, og mange andre markeder indfører tilsvarende regler. At specificere IE3 som minimum for alle nye motorkøb er både overholdelse af reglerne og forsvarlig driftsøkonomi.

Guide til valg af centrifugalpumpe til elmotor, pumperum, HVAC

Pumpe- og HVAC-drev
Elektrisk motor tekstilfabrik variabel hastighed applikation

Tekstilmaskinedrev
Korea Ever-Power motorkvalitetskontroltest

Fabrikkens QC-testning
Korea Ever-Power global motorforsendelseseksport

Globalt eksportnetværk

8. Ofte stillede spørgsmål

Er det altid bedre at vælge en motor, der er én størrelse større, af sikkerhedsmæssige årsager?

Nej. Overdimensionering af en motor reducerer delbelastningseffektiviteten og effektfaktoren samtidig. En motor, der kører ved 50 procent af nominel belastning, fungerer typisk 2 til 5 procentpoint under sin maksimale effektivitet og med en betydeligt reduceret effektfaktor. Dette øger energiforbruget og reaktive effektladninger. Den korrekte tilgang er at dimensionere motoren til den faktiske maksimale driftsbelastning med en passende servicefaktor - ikke at tilføje vilkårlige størrelsesmargener ud over den servicefaktor, der allerede er indbygget i beregningen.

Hvornår skal jeg bruge en VFD i stedet for at vælge et andet poltal til hastighedsstyring?

Brug en VFD (frekvensomformer) når: belastningshastigheden skal variere kontinuerligt inden for et område (ikke kun mellem to faste hastigheder), belastningen er centrifugal (ventilator eller pumpe), hvor VFD-hastighedsreduktion giver store energibesparelser gennem terningloven, eller hvor blød start er nødvendig for at reducere forsyningsforstyrrelser eller mekanisk belastning ved opstart. Polskift (YD-seriens flerhastighedsmotorer) er den rigtige løsning, når der kun er behov for to faste hastigheder, VFD-kapitalomkostningerne ikke er berettigede af energibesparelsen, eller installationsmiljøet gør elektronisk drevudstyr upraktisk.

Hvordan påvirker højden motorvalget?

Over 1.000 meters højde falder lufttætheden, hvilket reducerer køleluftstrømmens varmebærende kapacitet for den eksterne ventilator. IEC 60034-1 kræver motornedklassificering over 1.000 m: cirka 1 procent reduktion i nominel effekt pr. 100 meter over 1.000 m (eller en reduktion i tilladt omgivelsestemperatur på 1 K pr. 100 m). I 2.000 m højde skal en motor nedklassificeres til 90 procent af dens typeskiltklassificering ved havniveau, hvilket betyder, at en 15 kW motor må belastes til højst 13,5 kW. For installationer i stor højde skal installationshøjden angives ved bestilling, og Korea Ever-Power vil bekræfte, om nedklassificeringen gælder.

Hvad er forskellen mellem en motors servicefaktor og den applikationsservicefaktor, der bruges til dimensionering?

En motors typeskilts servicefaktor (SF) er en multiplikator, der angiver, hvor meget effekt over typeskiltets angivelse motoren kan køre kontinuerligt uden skader – typisk 1,0 eller 1,15 for standard IEC-motorer. Den applikationsservicefaktor, der bruges i beregninger af motordimensionering, er en separat multiplikator, der anvendes på den beregnede belastningseffekt for at tage højde for startmoment, belastningsvariationer og sikkerhedsmargin, før den næste standardmotorstørrelse vælges. Disse er to uafhængige koncepter: en motor med typeskiltets klassificering SF 1,0 valgt med en applikationsservicefaktor på 1,25 betyder, at du har valgt en motor, der er 25 procent større end det beregnede kontinuerlige belastningskrav.

 

Korea Ever-Power · Support til valg af motor

Brug for hjælp til at vælge den rigtige motor?

Korea Ever-Powers ingeniørteam gennemgår krav til motorvalg til pumper, ventilatorer, transportbånd, omrørere, kompressorer og specialdrev på tværs af hele Y2-, YD-, YVF2-, Y2EJ-, YB2- og BXG-produktserien.

Gennemse motorudvalg

Redigeret af Cxm