Korea Ever-Power · Tekninen opas

Mikä on kolmivaiheinen induktiomoottori?
Täydellinen suunnitteluopas

Kolmivaiheinen induktiomoottori muuntaa kolmivaiheisen vaihtovirran pyöriväksi mekaaniseksi energiaksi sähkömagneettisen induktion avulla ilman fyysistä kosketusta roottorin ja staattorin välillä. Se on maailmanlaajuisesti eniten käytetty sähkömoottori teollisissa sovelluksissa, ja se muodostaa yli 85 prosenttia kaikista tehtaisiin, jalostamoihin ja kaupallisiin tiloihin asennetuista moottoreista.

AC-induktioperiaate
Oravahäkkiroottori
IEC-runkokoot
IE2 / IE3 / IE4 -tehokkuus
IP-suojausluokitukset

85%+
Teollisuusmoottoreiden osuus
Ei siveltimiä
Roottorin ja syöttölaitteen välillä ei kosketusta
0,18–250 kW
IEC-vakiotehoalue
50 Hz / 60 Hz
Maailmanlaajuinen toimitusyhteensopivuus
20–30 vuotta
Tyypillinen käyttöikä

Kolmivaiheinen induktiomoottori, irrotettava staattori-roottorikäämitys, IEC-runko, Korea Ever-Power Y2 -sarja

Korea Ever-Power Y2 -sarjan kolmivaiheinen induktiomoottori — staattorikäämitys ja oikosulkuroottori ovat kaksi keskeistä komponenttia, jotka vastaavat sähkömagneettisesta induktiosta ja vääntömomentin tuottamisesta.

1. Miten kolmivaiheinen induktiomoottori toimii

Kolmivaiheinen oikosulkumoottori toimii Nikola Teslan vuonna 1887 löytämällä periaatteella: kun kolme sinimuotoista vaihtojännitettä, joiden välissä on 120 astetta, syötetään kolmeen lieriömäisen rungon ympärille järjestettyyn staattorikäämitykseen, ne synnyttävät moottorin sisään pyörivän magneettikentän. Tämä pyörivä kenttä pyörii synkronisella nopeudella, joka on 60 kertaa syöttötaajuus jaettuna napaparien lukumäärällä (esimerkiksi 50 Hz:n taajuudella kahdella navalla: 3 000 rpm; neljällä navalla: 1 500 rpm).

Pyörivä magneettikenttä leikkaa roottorin johtimia. Koska roottorin johtimet ovat suljettuja piirejä (oikosuljettuja tankoja oravarakenteisessa rakenteessa), muuttuva magneettivuo indusoi niihin jännitteen Faradayn sähkömagneettisen induktion lain mukaisesti. Tämä indusoitu jännite ajaa virtoja roottorin tankojen läpi. Nämä roottorivirrat vuorovaikuttavat pyörivän magneettikentän kanssa ja tuottavat voiman roottorin johtimiin, ja roottori alkaa pyöriä kentän suuntaan – mutta aina hieman hitaammin kuin synkroninen nopeus.

Tätä synkronisen kentän ja roottorin todellisen nopeuden välistä nopeuseroa kutsutaan lipsahdusLuistaminen on olennainen tekijä: jos roottori pyörisi täsmälleen synkronisella nopeudella, kentän ja roottorin johtimien välillä ei olisi suhteellista liikettä, ei indusoitunutta jännitettä, ei roottorivirtaa eikä vääntömomenttia. Täydellä kuormalla tyypilliset luistamisarvot vaihtelevat 1–5 prosentin välillä teollisuuskäyttöön tarkoitetuissa oikosulkumoottoreissa.

Keskeinen kaava
Synkroninen nopeus
Ns = (120 × f) ÷ P
f = taajuus (Hz), P = napojen lukumäärä
Lipsahdus
s = (Ns − Nr) ÷ Ns
Nr = roottorin todellinen nopeus (rpm)
Akselin vääntömomentti
T = 9550 × P(kW) ÷ n(rpm)
P = akseliteho, n = akselin nopeus

Tämän rakenteen kauneus piilee siinä, ettei staattorin syötön ja roottorin välillä ole sähköistä yhteyttä. Energia siirtyy kokonaan magneettisen induktion kautta 0,2–0,5 mm:n ilmaraon yli. Tämä poistaa harjat, liukurenkaat ja kommutaattorit, mikä tekee oikosulkumoottorista yksinkertaisimman ja luotettavimman pyörivän koneen teollisessa käytössä.

2. Pääkomponentit ja niiden toiminnot

Jokaisella kolmivaiheisella induktiomoottorilla on sama perusarkkitehtuuri teholuokasta tai valmistajasta riippumatta. Kunkin osan toiminnan ymmärtäminen auttaa moottorin valinnassa, asennuksessa, vianetsinnässä ja kunnossapidon suunnittelussa.

Kolmivaiheinen induktiomoottori, IEC-kiinnitysmenetelmät, IMB3-laippajalka, staattorin roottorin komponentit

Staattori

Kiinteä ulkokokoonpano. Se koostuu moottorin runkoon pakatusta laminoidusta piiteräksestä valmistetusta ytimestä ja kolmesta kuparikäämitysparista, jotka on asetettu sisäkehän ympärillä oleviin uriin. Kolmivaiheinen syöttö kytketään näihin käämeihin ja synnyttää pyörivän magneettikentän. Staattorin laminoinnit vähentävät pyörrevirtahäviöitä; ohuemmat laminoinnit tarkoittavat pienempiä rautahäviöitä ja parempaa hyötysuhdetta.

Roottori

Pyörivä sisäkokoonpano. Oikosulkumoottorissa roottorin ydin on myös laminoitua piiterästä, ja roottorin uriin on valettu tai asetettu alumiini- tai kuparitankoja. Tankojen molemmissa päissä on johtavat päätyrenkaat, jotka muodostavat häkin muodon. Roottorin akseli välittää mekaanisen vääntömomentin käytettävälle kuormitukselle. Roottoriin ei tarvita ulkoista sähköliitäntää.

Runko- ja päätykilvet

Valurautainen tai alumiininen runko sisältää staattorin ja tarjoaa rakenteellista tukea, lämmönpoistoa ulkoisten jäähdytysripojen kautta ja suojaa sisäisiä käämejä. Päätykilvet sulkevat rungon molemmat päät ja kannattelevat roottorin akselia tukevia laakereita. Rungon mitat ovat IEC 72-1 -standardin mukaisia, joten eri valmistajien moottorit ovat mekaanisesti vaihdettavissa keskenään samalla runkomerkinnällä.

Laakerit

Laakerit tukevat roottorin akselia ja ylläpitävät tarkan ilmaraon roottorin ja staattorin välillä. Syväuraiset kuulalaakerit ovat vakiona enintään 250 mm:n runkoihin asti. Suuremmissa rungoissa käytetään yhdistelmää rullalaakeria käyttöpäässä (hihna- tai ketjukäytöistä tulevan säteittäisen kuormituksen käsittelemiseksi) ja kuulalaakeria vastakkaisessa päässä. Laakerin käyttöikä on tyypillisesti 20 000–30 000 käyttötuntia nimelliskuormalla ja normaalissa ympäristön lämpötilassa.

Jäähdytystuuletin ja kansi

Akselin ei-vetopäähän, tuuletinkotelon sisään, jossa on ilmanotto- ja poistoaukot, on asennettu muovi- tai metallinen tuuletin. Moottorin käydessä tuuletin vetää jäähdytysilmaa rungon ulkoripojen yli ja kuljettaa pois käämityksen kuparihäviöiden ja sydämen rautahäviöiden synnyttämän lämmön. Tämä IC411 (täysin suljettu tuuletinjäähdytteinen) -järjestely on maailmanlaajuinen standardi teollisuuden kolmivaiheisille induktiomoottoreille.

Liitäntärasia

Moottorin rungon päällä tai vieressä oleva valettu laatikko, joka sisältää syöttökaapeleiden kytkentää varten olevan liitäntälevyn. Vakiokokoisissa kolmivaiheisissa induktiomoottoreissa on kuusi liitintä (U1, V1, W1, U2, V2, W2), jotka mahdollistavat tähti- tai kolmiokytkentä. Liitäntärasian asentoa voidaan yleensä kääntää neljään asentoon (ylhäällä, vasemmalla, oikealla, taajuusmuuttajan vastakkaisella puolella) kaapelien sisääntulosuunnan mukaan. Liitäntärasian IP-luokitus vastaa tai ylittää rungon luokitusta.

3. Oravahäkki- vs. haavaroottorityypit

Kolmivaihemoottoreita on saatavilla kahtena roottorikokoonpanona. Valinta niiden välillä riippuu käynnistysvaatimuksista, nopeuden säätötarpeista ja kuormitusominaisuuksista.

Kiinteistö Oravahäkkiroottori Käämiroottori (liukurengas)
Roottorin rakenne Alumiini- tai kuparitangot, oikosuljetut päätyrenkaat Kolmivaiheiset käämikelat, jotka on kytketty liukurenkaiden kautta ulkoiseen vastukseen
Käynnistysvirta Korkea (5–8 × nimellisvirta DOL-käynnistyksessä) Alennettu (ulkoinen vastus rajoittaa käynnistysvirtaa)
Käynnistysmomentti Hyvä (1,8–3,0 × nimellismomentti) Erinomainen (jopa 2,5–3,5 × nimellismomentti täydellä ulkoisella vastuksella)
Nopeuden säätö Vaatii taajuusmuuttajan muuttuvalle nopeudelle Rajoitettu nopeusalue ulkoisen roottorin vastuksen kautta (tehoton)
Huolto Minimaalinen (vain laakerit) Tavallinen (harjat, liukurenkaat, ulkoiset vastuspankit)
Maksaa Alentaa Korkeampi (moottori + ulkoinen vastuslaitteisto)
Tyypilliset sovellukset Pumput, puhaltimet, kompressorit, kuljettimet – valtaosa teollisuuskäytöistä Suuret nosturit, nostolaitteet, suuren inertian jauhatusmyllyt (perinteiset sovellukset)

Alan huomautus: Oikosulkumoottorit ja niihin yhdistetyt taajuusmuuttajat (VFD) ovat nykyaikaisissa asennuksissa pitkälti korvanneet käämimoottorit. VFD:t tarjoavat tarkemman nopeuden säädön, paremman energiatehokkuuden ja vähemmän huoltoa vaativat kuin käämimoottorivastuskäynnistimet. Käämimoottorityyppien uudet asennukset ovat harvinaisia ​​vanhojen vaihtotilanteiden ulkopuolella.

tiimi-insinöörit

4. Keskeiset sähkötekniset tiedot selitettynä

Jokaisessa moottorin tyyppikilvessä on joukko nimellisarvoja, jotka määrittelevät moottorin normaalin toimintapisteen. Nämä luvut ovat perustana moottorin valinnalle, suojareleen asetuksille, kaapelien mitoitukselle ja energiakustannusten laskennalle. Täydellinen opas näiden arvojen lukemiseen on ... kolmivaihemoottorituoteosasto.

Nimellisteho (kW)

Akselin lähtöteho täydellä kuormalla. Tämä on se, mitä moottori syöttää käytettävälle laitteelle, ei verkosta otettu sähköteho. Sähköinen ottoteho = akseliteho jaettuna hyötysuhteella. 15 kW:n moottori ja 92%-hyötysuhde kuluttavat verkosta täydellä kuormalla 16,3 kW.

Nimellisjännite (V)

Syöttöjännite, jolla moottori on suunniteltu toimimaan. Maailmanlaajuinen syöttöjännitestandardi on 380 V (IEC-alueet) tai 460 V (Pohjois-Amerikka). Kaksoisjännitemoottorit (esim. 220 V/380 V) voidaan kytkeä kolmiokytköön 220 V:lle tai tähteen 380 V:lle. Yli 5 prosentin nimellisjännitteen ylittäminen tai alittaminen aiheuttaa ylikuumenemista ja vääntömomentin heikkenemistä.

Nimellisvirta (A)

Verkkovirrasta otettava verkkovirta nimellisjännitteellä ja täydellä kuormalla. Käytä tätä arvoa syöttökaapeleiden, sulakkeiden ja moottorinsuojareleiden mitoitukseen. Käynnistysvirta (Ist) on tyypillisesti 5–8 kertaa nimellisvirta oikosulkumoottorille suorakäynnistyksessä ja kestää 1–10 sekuntia, kunnes moottori saavuttaa käyntinopeuden.

Nimellisnopeus (rpm)

Akselin pyörimisnopeus täydellä kuormalla, joka on hieman synkronista nopeutta pienempi luistamisen vuoksi. 50 Hz:n taajuudella tyypilliset nimellisnopeudet ovat: 2-napainen = 2 900 rpm (synkroninen 3 000 rpm), 4-napainen = 1 450 rpm (synkroninen 1 500 rpm), 6-napainen = 960 rpm (synkroninen 1 000 rpm), 8-napainen = 720 rpm (synkroninen 750 rpm). 4-napainen, 1 450 rpm:n moottori on teollisuudessa yleisimmin käytetty kokoonpano.

Tehokkuus (%)

Akselin lähtöteho prosentteina sähkön ottotehosta täydellä kuormalla. Nykyaikaiset IE3-moottorit saavuttavat 88–96 prosentin hyötysuhteen teholuokituksesta riippuen, ja hyötysuhde on korkeampi suuremmilla runkokooilla. Hyötysuhde laskee jyrkästi alle 50 prosentin kuormituksen, joten moottorin oikea mitoitus on olennaista energiakustannusten hallinnassa.

Tehokerroin (cos φ)

Pätötehon (kW) suhde näennäistehoon (kVA). Nämä moottorit ovat induktiivisia kuormia, joiden tehokertoimet vaihtelevat tyypillisesti välillä 0,75–0,90 täydellä kuormalla. Alhainen tehokerroin tarkoittaa suurempaa syöttövirtaa samalla lähtöteholla, mikä lisää kaapelihäviöitä ja mahdollisia loistehon tariffimaksuja. Tehokertoimen korjauskondensaattorit tai aktiivisella etupäällä varustetut taajuusmuuttajat voivat kompensoida tätä.

5. Tehokkuusluokat: IE1, IE2, IE3, IE4

Kansainvälisen sähkötekniikan toimikunnan (IEC) standardi 60034-30-1 määrittelee neljä hyötysuhdeluokkaa yksinopeuksisille AC-induktiomoottoreille. Nämä luokat määrittävät vähimmäishyötysuhteet nimelliskuormalla, nimellisjännitteellä ja nimellistaajuudella, mikä helpottaa eri valmistajien moottoreiden vertailua ja määräystenmukaisuuden varmistamista.

IE-luokka Nimi Tehokkuusesimerkki (4 kW, 4-napainen) Sääntelytila
IE1 Vakiotehokkuus ~82.6% Ei enää sallittu EU:ssa / monilla markkinoilla uusien autojen myynnissä
IE2 Korkea hyötysuhde ~84.7% Monien vientimarkkinoiden vähimmäisraja; EU:ssa yli 0,75 kW:n teholla IE3-vaatimuksen alapuolella
IE3 Ensiluokkainen tehokkuus ~87.0% Pakollinen vähimmäisteho EU:ssa, Isossa-Britanniassa ja monilla muilla markkinoilla vuodesta 2021 lähtien (0,75–200 kW)
IE4 Super Premium -tehokkuus ~89.0% Saatavilla pyynnöstä; pakollinen joillakin alueilla tietyillä tehoalueilla vuodesta 2023 eteenpäin

IE2:n ja IE3:n välinen hyötysuhdeero saattaa prosentuaalisesti vaikuttaa pieneltä, mutta moottorin käyttöiän aikana saavutettu kumulatiivinen energiansäästö on huomattava. 15 kW:n kolmivaiheinen oikosulkumoottori, jota käytetään 4 000 tuntia vuodessa 90 prosentin kuormituksella, kuluttaa noin 54 000 kWh vuodessa. IE2:n (91.0%) ja IE3:n (92.1%) välinen hyötysuhdeero tässä käyttöpisteessä säästää noin 650 kWh vuodessa – mikä tyypillisillä teollisuussähkön hinnoilla (120–180 USD/MWh) vastaa 78–117 USD vuodessa yksittäiselle moottorille.

The VFD-invertterikäyttöiset moottorit Koreassa Ever-Powerin YVF2-sarja on suunniteltu säilyttämään IE3-hyötysuhdetason myös koko VFD-taajuusalueella käytettäessä. Vahvistettu eristys kestää PWM-kytkentätransientteja, jotka heikentäisivät vakiomoottorin käämejä osanopeudella.

6. IP- ja eristysluokkaluokitukset

IP-suojausluokat (IEC 60529)

IP-luokitus (Ingress Protection) koostuu kahdesta numerosta. Ensimmäinen numero (0–6) osoittaa suojauksen kiinteitä hiukkasia, mukaan lukien pölyä, vastaan. Toinen numero (0–9K) osoittaa suojauksen veden sisäänpääsyä vastaan. Suuremmat numerot tarkoittavat parempaa suojaa.

IP-luokitus Suojaustaso Tyypillinen käyttö
IP44 Suojattu yli 1 mm:n hiukkasilta ja vesiroiskeilta mistä tahansa suunnasta Sisätiloissa, puhtaissa ympäristöissä
IP54 Pölysuojattu, roiskevesi joka suunnasta Useimmat teollisuusympäristöt
IP55 Pölysuojattu, vesisuihkuja mistä tahansa suunnasta Ulkona tai märissä prosessitiloissa
IP65-suojaus Pölytiivis, vesisuihkuja mistä tahansa suunnasta Pesualueet, elintarvikkeiden jalostus
IP69K-suojaus Pölytiiviit, korkeapaineiset kuumavesisuihkut (80 bar, 80°C) Elintarvikkeiden, lääkkeiden ja maitotuotteiden pesu

Korea Ever-Powerin ruostumattomasta teräksestä valmistetut IP69K-moottorit (BXG-sarja) on varustettu korkeimmalla suojausluokituksella ja ne on suunniteltu päivittäiseen korkeapainepesuun elintarvike- ja lääkelaitoksissa.

Eristysluokat (IEC 60034-1)

Eristysluokka määrittää moottorin käämityksen eristyksen kestämän enimmäislämpötilan jatkuvasti ilman sen heikkenemistä. Todellinen käämityksen lämpötila on ympäristön lämpötilan ja moottorin häviöiden aiheuttaman lämpötilan nousun summa.

Luokka Max käämityslämpötila Yleinen käyttö
B-luokka 130°C Perinteinen; harvoin käytetty uusissa moottoreissa
F-luokka 155°C Standardi useimmille nykyisille teollisuuskolmivaihemoottoreille. Korea Ever-Power Y2/YB2/Y2EJ käyttävät luokkaa F ja lämpötilan nousurajoitusta B, mikä tarjoaa 25 K:n lämpövaran.
H-luokka 180°C Pesumoottorit (BXG-sarja), taajuusmuuttajakäyttöiset moottorit, trooppisen ilmaston asennukset
C-luokka 220°C Korkeat ympäristön lämpötilat; erikoisspesifikaatio

Korea Ever-Powerin vakiokäytäntö: Luokan F eristys on mitoitettu 155 °C:seen ja käämityksen lämpötilan nousu on rajoitettu 80 K:iin (luokan B raja). Tämä antaa 25 K standardia korkeamman lämpövaran, mikä pidentää eristyksen käyttöikää merkittävästi normaaleissa ympäristöolosuhteissa.

7. Tyypillisiä sovelluksia toimialoittain

Kolmivaihemoottorit ovat teollisuuden tehonmuunnoksen työjuhta. Niiden yksinkertaisuuden, luotettavuuden ja sopeutumiskyvyn yhdistelmä tekee niistä sopivia lähes kaikille pyöriville kuormille valmistus-, prosessointi- ja infrastruktuurisovelluksissa.

Kolmivaiheinen induktiomoottori kemiantehtaan pumpun kompressorin käyttösovellus

Kemian ja petrokemian

Keskipakopumput, kompressorit, sekoittimet ja sekoitinmoottorit edustavat suurinta yksittäistä loppukäyttäjäsegmenttiä. Räjähdyssuojatut moottorit (Ex d tai Ex e) ovat pakollisia luokitelluilla vyöhykkeillä 1 ja 2. Korea Ever-Powerin YB2-sarjan räjähdyssuojatut moottorit Kattaa 0,55–200 kW Ex d IIB T4 -sertifioinnissa.

Kolmivaiheinen induktiomoottori elintarvikkeiden jalostuskuljettimen pakkauskäyttösovellus

Elintarvikkeiden ja juomien jalostus

Kuljetinjärjestelmät, täyttökoneet, pakkauslinjat ja sekoituslaitteet vaativat moottoreita, jotka kestävät päivittäisen korkeapainepesun. IP69K-luokitellut ruostumattomasta teräksestä valmistetut kolmivaihemoottorit, joissa on elintarvikelaatuiset voiteluaineet, ovat standardi hygieenisille aluekäyttöisille moottoreille lihan-, meijeri- ja juomateollisuudessa.

Kolmivaiheinen induktiomoottori kaivoskuljettimen hihnakäyttö raskaaseen käyttöön

Kaivostoiminta ja irtomateriaalit

Pitkän matkan hihnakuljettimet, murskainten käyttölaitteet ja kuulamyllyjen käyttölaitteet asettavat moottorin käynnistysmomentille ja lämpökapasiteetille tiukat vaatimukset. Suurimomenttiset 6- ja 8-napaiset moottorit, usein yhdistettynä kierukka- tai kartiopyörävaihteistoihin, ovat vakioratkaisu suuren inertian omaaville mineraalienkäsittelykuormille.

LVI- ja kiinteistöpalvelut

Keskipakopuhaltimet, kiertovesipumput, jäähdytystornipuhaltimet ja ilmankäsittelyyksiköt. Muuttuvanopeuksiset taajuusmuuttajamoottorit säästävät 30–50 prosenttia energiaa verrattuna kiinteänopeuksiseen käyttöön osakuormalla.

Tekstiili ja painatus

Kelauskoneet, painokoneiden käyttölaitteet ja rainan kiristystelat vaativat hiljaista käyntiääntä ja tarkkaa nopeudensäätöä, joka tyypillisesti saavutetaan taajuusmuuttajamoottoreilla ja vaihtovirtakäyttöisillä laitteilla kiinteänopeuksisten suorakytkentöjen sijaan.

Vesi ja jätevesi

Uppopumppujen käyttölaitteet, ilmastuspuhaltimet ja lietteen vedenpoistolaitteet. Ulkotiloihin tai maan alle asennettaviin pumppaamoihin vaaditaan korroosionkestävät kehykset ja korkea IP-luokitus.

Yleinen valmistus

Työstökoneiden karat, ruiskuvalukoneiden hydrauliikka, robottihitsaussolujen servojärjestelmät ja puristinkäytöt. 4-napainen moottori, jonka nopeus on 1 450 rpm, on useimpien työstökoneiden apukäyttöjen oletusvalinta tasapainoisen vääntömomentin ja koon suhteen ansiosta.

Korea Ever-Powerin sähkömoottorin roottorin tuotantolaitos

Roottorin tuotantolinja
Korea Ever-Power CNC-tarkkuuskoneistusmoottorirungot

CNC-työstökeskus
Korea Ever-Powerin laadunvalvontamoottorien testaustarkastus

Laadunvalvontatarkastus
Korea Ever-Power ISO CE -moottorisertifikaatit

CE- ja ISO-sertifioitu

8. Usein kysytyt kysymykset

Mitä eroa on kolmivaiheisella induktiomoottorilla ja tahtimoottorilla?

Oikosulkumoottori käy aina synkronista nopeutta hitaammin luistamisen vuoksi, ja roottorin virta indusoituu sähkömagneettisen induktion kautta ilman ulkoista roottorin magnetointia. Synkroninen moottori käy täsmälleen synkronisella nopeudella, koska roottori herätetään tasavirralla (liukurenkaiden kautta) tai kestomagneeteilla, jotka lukitsevat roottorin pyörivään staattorikenttään. Synkroniset moottorit ylläpitävät vakionopeutta vaihtelevalla kuormituksella ilman luistamista, minkä vuoksi niitä suositellaan tarkkuusajoituskäyttöihin. Oikosulkumoottorit ovat yksinkertaisempia, halvempia eivätkä vaadi roottorin magnetointisyöttöä, minkä vuoksi ne ovat vakiovalinta valtaosalle teollisuuskäyttöjä.

Voiko kolmivaiheinen induktiomoottori toimia yksivaihevirralla?

Tämän tyyppinen moottori ei voi käynnistyä yksivaihevirralla, koska yksivaiheinen syöttö ei tuota pyörivää magneettikenttää. Jos kolmivaihemoottori on jo käynnissä ja menettää yhden vaiheen (vaihevika), se voi jatkaa käyntiä, mutta kuluttaa liikaa virtaa kahdessa jäljellä olevassa vaiheessa, ylikuumenee nopeasti ja vikaantuu. Yksivaihe-kolmivaihemuuntimet (staattiset tai pyörivät) voivat syöttää sille virtaa yksivaiheisesta lähteestä, mutta hyötysuhdehäviöt ja epätasapaino-ongelmat tekevät VFD:stä (muuttuva taajuusmuuttaja) ensisijaisen ratkaisun, kun käytettävissä on vain yksivaiheinen syöttö.

Miksi kolmivaiheinen induktiomoottori kuluttaa paljon virtaa käynnistyksen yhteydessä?

Käynnistyshetkellä roottori on paikallaan, joten luisto on 100 prosenttia. Staattori näkee roottorin pohjimmiltaan oikosuljettuna muuntajan toisiopiirinä, joka saa lukitun roottorin kytkentäsysäyksen, joka on 5–8 kertaa nimellisvirta. Roottorin kiihtyessä vastasähkövoima kasvaa ja virta laskee kohti nimellisarvoa. Korkea käynnistysvirta kestää vain kiihtyvyysjakson ajan, tyypillisesti 1–10 sekuntia moottorin koosta ja kuorman inertiasta riippuen. Pehmokäynnistimet ja taajuusmuuttajat rajoittavat käynnistysvirtaa vähentämällä käytettyä jännitettä kiihdytyksen aikana, suojaamalla syöttökaapeleita ja vähentämällä jännitehäviöitä syöttöverkossa.

Mitä vaikutuksia on kolmivaiheisen induktiomoottorin käyttämisellä alennetulla jännitteellä?

Moottorin vääntömomentti on verrannollinen käytetyn jännitteen neliöön. 90 prosentilla nimellisjännitteestä käytettävissä oleva vääntömomentti laskee 81 prosenttiin nimellisvääntömomentista. Jos moottori käyttää vakiovääntömomenttia (kuljetin, syrjäytyspumppu) ja kuormitusvääntömomentti ylittää alennetun käytettävissä olevan vääntömomentin, moottori pysähtyy ja ylikuumenee nopeasti. Lisäksi alennettu jännite lisää luistoa ja roottorivirtaa samalla kuormitusvääntömomentilla, mikä lisää entisestään käämityksen lämpötilaa. Korea Ever-Power määrittelee kaikkien Y2-sarjan moottoreiden käyttöjännitteen toleranssiksi nimellisjännitteelle plus tai miinus 5 prosenttia. Tämän alueen ulkopuolella käyttö vaatii tehon alentamista tai erillisen jännitteensäätimen.

Miten valitsen oikean runkokoon kolmivaiheiselle induktiomoottorille?

IEC 72-1 -standardi määrittää runkokoot akselin korkeuden (etäisyys moottorin pohjasta akselin keskiviivaan) perusteella millimetreinä. Korea Ever-Power Y2 -sarjan vakiokoot vaihtelevat 71 mm:stä (pienimmille 0,18 kW:n moottoreille) 315 mm:iin (enintään 200 kW:n moottoreille). Kunkin runkokoon sisällä eri pituudet (S, M, L) mahdollistavat useita tehoarvoja. Runkokoon valinta tapahtuu tehon ja napojen lukumäärän perusteella: 4-napainen 4 kW:n moottori sopii runkoon 100L; sama teho 2-napaisessa mallissa sopii pienempään runkoon, koska nopeampi moottori tuottaa saman tehon pienemmällä vääntömomentilla, mikä vaatii vähemmän kuparia ja rautaa. Runko määrittää myös akselin halkaisijan, akselin jatkeen pituuden, jalan reikien etäisyyden ja laipan mitat, joiden kaikkien on vastattava käytettävän laitteen kiinnitysliitäntää.

Mitä huoltoa oikosulkumoottori vaatii?

Tässä moottorityypissä on hyvin vähän kuluvia osia. Rutiinihuoltoon kuuluu: (1) Laakereiden uudelleenvoitelu 4 000–8 000 tunnin välein (runkokoot 160 ja suuremmat rasvanipoilla; pienemmissä runkokoissa käytetään kestokäyttöisiä tiivistettyjä laakereita); (2) Ulkoisten jäähdytysripojen puhdistus vuosittain pölyn ja roskien poistamiseksi, jotka heikentävät jäähdytysilmavirtaa; (3) Liitäntäkotelon liitäntöjen tiiviyden ja ylikuumenemisen merkkien tarkistus 6 kuukauden välein; (4) Staattorikäämityksen eristysresistanssin mittaus vuosittain, jolloin arvot yli 1 MΩ 500 V DC:llä osoittavat käämityksen hyväksyttävän kunnon. Laakerivauriot (likaantumisesta, ylirasvauksesta tai säteittäisen kuormituksen rajojen ylittymisestä) ja käämityksen eristyksen pettäminen (ylikuumenemisesta, kosteudesta tai jännitevaihteluista) ovat kaksi ensisijaista vikaantumistapaa hyvin asennetussa ja suojatussa moottorissa.

Korea Ever-Power Electric Motor Co., Ltd.

Etsitkö kolmivaiheista induktiomoottoria sovellukseesi?

Korea Ever-Power valmistaa koko Y2-sarjan laitteita tehoalueella 0,18 kW - 200 kW 2-, 4-, 6- ja 8-napaisina kokoonpanoina. Vakiona on IP44-IP69K-suojausluokka ja IE3-hyötysuhde.

Näytä kolmivaihemoottorit

Cxm:n muokkaama